Prijava

IDS predstavio svog kandidata za načelnika Općine Marčana

IDS je danas predstavio svog kandidata za načelnika Općine Marčana na konferenciji održanoj danas u 11:00 sati u Puli.

Zanimljivo je primijetiti koliko se točaka iz obećanog pred prošlim izborima nije dogodilo u trenutnom mandatu, a novi kandidat obećaje da će nastaviti istim ritmom. Kako plan i program IDS-ove kampanje za Marčanu još nije nigdje objavljen, zanimljivo je i kako se rokovi nikad nigdje ne spominju.

 

Prenosimo u cijelosti IDS-ovu objavu za medije u nastavku

Predsjednik Općinske podružnice IDS-a Marčana Denis Diković danas je na konferenciji za medije u Puli predstavio kandidata za načelnika Općine Marčana Predraga Pliška.

Četrdesetpetogodišnji diplomirani ekonomist Predrag Pliško zaposlen je u Zavodu za zapošljavanje u Puli kao rukovoditelj Odjela za financije i računovodstvo. Pliško je ujedno dugogodišnji vijećnik u Općini Marčana, i kako je istaknuo predsjednik IDS-a Marčane Denis Diković „detaljno je upoznat sa svim planovima i projektima te čitavom problematikom općine.“

- U proteklom mandatu obnašao je i funkciju zamjenika predsjednika Vijeća, kazao je Diković dodajući kako „Pliško predstavlja odličan spoj mladosti i iskustva te osobu koja će predano raditi na dobrobit cijele zajednice, a poznavajući ga, neće odustati dok ne realizira svaku točku našeg programa“.

Kandidat IDS-a za načelnika Općine Marčana Predrag Pliško na samom je početku kazao da mu je „velika odgovornost, ali i uzbuđenje i čast, ispred odlične ekipe ljudi istaknuti kandidaturu za načelnika Marčane. Njihova mi jednoglasna podrška i povjerenje govore da ćemo i ubuduće s istim žarom raditi na promociji i razvoju našeg mista“.

Kazao je da će njegovi prioriteti biti povezivanje turizma i poljoprivrede te njihov dodatni razvoj, ribarstvo i marikultura, ali i unaprjeđenje infrastrukture i gospodarstva, kako bi dodatno smanjili nezaposlenost u općini.

- Imamo velike planove, nismo skromni kad je u pitanju budućnost naše općine, istaknuo je Pliško dodavši: - Naši mještani imaju zavidno iskustvo i znanje u području poljoprivrede, naša općina ima osobito vrijedna obradiva tla i zato ćemo naglasak staviti i na poboljšanje uvjeta u poljoprivrednoj proizvodnji i razvoju novih i očuvanje postojećih OPG-ova, a težimo i tome da Općina Marčana postane prepoznatljiva turistička destinacija s kvalitetnim sadržajima, kazao je Pliško te nastavio:

- Što se infrastrukture tiče, iznimno nam je bitno da su svi objekti u vlasništvu općine u funkciji razvoja, ali i na potrebnoj razini.  Zato nam je prioritet izgradnja južne zaobilaznice i rekonstrukcija ceste Radeki Polje – Loborika, a što se tiče dugogodišnjih projekata to je svakako izgradnja novog dječjeg vrtića i rekonstrukcija i nadogradnja osnovne škole u Marčani, pojasnio je Pliško uvrstivši među prioritete i modernizaciju čitave općine brzim i bežičnim internetom.

- Imperativ našeg rada oduvijek je suradnja i zajedništvo, stoga mi je veliko zadovoljstvo kad vidim da je sve više zainteresiranih mještanki i mještana koji nam pristupaju sa svojim prijedlozima, pohvalama, ali i kritikama, kazao je Pliško dodavši da su svi uvijek dobrodošli te zaključivši:

- Vjerujem da ćemo svjedočiti lijepoj priči relativno male općine, ali s velikim mogućnostima i svijetlom budućnosti!

Diković je zaključio da  je „temeljni zadatak IDS-a Marčane kontinuirano razvijati općinu i raditi na poboljšanju kvalitete života svih mještana. Vjerujem da smo dosad u tome uspjeli - prije svega zajedničkim snagama i suradnjom te uspješnim dijalogom općinske vlasti i mještana“. - No, naš mentalitet ne dopušta nam da se zadovoljimo učinjenim i da sad stanemo pod izlikom da smo dovoljno učinili, već suprotno, imamo još puno ideja i planova. Zato je pravo vrijeme da novim idejama i s novim timom ljudi pokrenemo još jedan razvojni ciklus naše općine, zaključio je Diković.


ISTARSKI DEMOKRATSKI SABOR
Ured za odnose s javnošću IDS-a

 

Prisjetimo se i predstavljanja iz prošlog mandata

 

Originalni tekst možete pročitati OVDJE

 

Kostešić: Za Marčanu koja radi!

Kandidat za načelnika Marčane o najbitnijim točkama njegovog izbornog programa

 

Petak, 31. svibnja 2013. Aktualno

MARČANA – Kandidat IDS-a za načelnika Marčane Marijan Kostešić danas je dao intervju za internetski portal Barkun.hr u kojem je govorio o najbitnijim točkama njegovog izbornog programa za mandatno razdoblje 2013. – 2017.

Kostešić se osvrnuo na izgradnju i održavanje komunalne infrastrukture, dugo čekanu valorizaciju čak 36 km obale koliko Općina Marčana ima, održavanje groblja po općinskim centrima, skrb o djeci, mladež i njihovu budućnost, te kulturu.

U nastavku donosimo najzanimljivije dijelove intervjua.

Kakvi su planovi po pitanju izgradnje cesta, komunalne infrastrukture? Koji projekti su zaživjeli i u kojoj mjeri su se do sada ostvarili?

Rekonstrukcija ceste Marčana – Križ i jugoistočne obilaznice naselja Marčana ovog je tjedna završila svoju treću fazu čime se saniralo i rekonstruiralo više od dva kilometra te stare i trošne prometnice. U narednom mandatu pokrenuti ćemo i modernizaciju ceste na relaciji Loborika – Busuja i izgradnju ceste od Radeki Glavice do Muntića. Također, na red dolazi i asfaltiranje otprilike 6 kilometara nerazvrstanih cesta iz sredstava IPARD programa, te nastavak redovnog asfaltiranja i proširenja ulica u naseljima. Sva veća naselja općine dobiti će u narednim mandatu dječje igralište i uređene parkove, a izgraditi ćemo i novi sustav javne rasvjete po svim naseljima na području Općine Marčana.  U narednom mandatu radit će se i na rekonstrukciji vodovodne mreže u Raklju, Divšićima, Šegotićima i Marčani ali i u ostalim naseljima općine.

Konačno na red dolazi i kvalitetno iskorištavanje obalnog teritorija kojeg Općina Marčana ima napretek – kako ste zamisliti turistički i gospodarski razvoj vezan za nju? Kakva je situacija sa Hotelom Duga Uvala, kao reprezentativnim turističkim resortom Općine Marčana?

Obala je naš najveći resurs i u općini je imamo čak 36 kilometara – do sad sasvim minimalno iskorištena, u novom mandatu postati će pokretač razvoja turizma i gospodarstva. Ribarstvo i marikultura je nešto čime se naša općina ponosi, i u tu svrhu moramo napraviti sve što možemo da bi omogućili daljnja ulaganja u njih. U krničkom portu izgradit će se višefunkcionalna lučica, koja će istovremeno biti i sportskog tipa ali i ribarskoga, na način da infrastrukturom omogući ribarima lakše funkcioniranje. Budava, uvala u kojoj se nalazi veliko uzgajalište riba, dobiti će pak sportsku lučicu kojom će se omogućiti otprilike 100-tinjak vezova za lokalno stanovništvo. Rakalj pak čeka dovršenje sanacije kamenoloma Pedrola i prenamjena tog prostora u Marinu Rakalj. Turizam je u cijeloj zemlji veoma bitna stavka razvoja, pa tako i u našoj lijepoj općini – kroz poticajne mjere stvoriti ćemo uvjete za nova ulaganja u postojeće turističke zone i kontinuirano raditi na podizanju kvalitete turističke usluge u njima. Osigurati ćemo poticaje i za razvoj turizma po naseljima općine, uređenjem kvalitetne infrastrukture koju turizam mora pratiti. Uređenjem postojeće poslovne zone Marčanka omogućiti ćemo razvoj malog i srednjeg poduzetništva.

Također, obnavljanjem povijesnih gradina uz potporu Ministarstva kulture stvoriti ćemo buduće izletničke i turističke destinacije, te valorizacijom sakralne crkvene baštine u samom Mutvoranu, gdje se nalazi jedna od najstarijih i najočuvanijih crkvi u Istri. Ona sa svojim inventarom predstavlja muzej koji treba staviti u funkciju sakralnog turizma. Tu je i  Stari Rakalj – Castelnuovo koji je najljepši vidikovac u Istri koji će, uz organizaciju Rakljanskog ljeta i dovođenjem poznatih izvođača, pjesnika i recitatora pretvoriti to mjesto u poželjnu destinaciju.

Privatizacija na hrvatski način, reflektirala se na nesređene odnose u Dugoj Uvali i posljedice po lokalnom stanovništvu, te najevidentnije i predstavlja problem razvoja i zapošljavanja mladih ljudi. Mi smo kroz ulaganja u turističku infrastrukturu (voda, cesta, kanalizacija, javna rasvjeta, plaže…) dali maksimum na unaprjeđenju situacije u ovoj najpoznatijoj turističkoj destinaciji naše obale.

Djeca i mladež, slažemo se, najveći su potencijal svake sredite pa tako i općine Marčana. Na koji način ćete u narednom mandatu voditi brigu o njima?

Upravo tako, kao što smo i napisali u svom programu, o djeci, mladeži i njihovoj budućnosti valja posebno skrbiti. U to ime ćemo izgraditi novi dječji vrtić u Marčani, te urediti postojeće vrtiće u čitavoj općini. Kao novinu, poticat ćemo osnivanja privatnih dječjih vrtića i dadilja po naseljima, tako da sva djeca budu u prilici dobiti adekvatnu skrb i pažnju u razdoblju kada su im roditelji odsutni od kuće zbog posla.

Nastaviti ćemo ulagati u amaterski sport i sportske objekte, a socijalnim programom voditi ćemo brigu o djeci, mladima, osobama slabijeg imovinskog stanja i osobama starije životne dobi.

Za kraj ovog razgovora, što poručujete stanovnicima općine Marčana kao njihov sadašnji načelnik?

Uz sve probleme i krizu koja nije ni nas zaobišla izgradili smo 3,5 km vodovodne mreže, izgradili cestu Rakalj-Sv. Mikula, obnovili zgradu Župe u Loborici koja služi svim mještanima, asfaltirali cca. 3 km tj. 15.000 m2 prometnica u naseljima, postavili 70 novih rasvjetnih mjesta u cijeloj općini, napravili 4 nova dječja igrališta, polivalentno igralište u Peruški, 10 autobusnih čekaonica. Izgradili smo i 300 metara oborinske i fekalne kanalizacije u naselju Marčana, uredili okoliše Župa Filipana, Mutvoran, Krnica i Hreljići, a Turistička zajednica je tijekom ljetne sezone organizirala i provela niz aktivnosti na području zabave kako bi omogućila što ugodniji boravak mnogobrojnih turista.

Općina Marčana uživa status dobrog i pouzdanog poslovnog partnera koji uredno podmiruje preuzete obaveze.

IDS

S obzirom na učestalu pojavu prijave boravišta u bespravno sagrađenim objektima tj. članova Udruge Regoč, uz organizirano dovođenje istih tih članova iz drugih dijelova Hrvatske sa čime se želi otvoreno promijeniti politička i druga situacija, te davanjem potpore kandidatima upitnih moralnih i političkih opcija, koji obećavaju sve i svašta bez da razumiju sustav koji su se naumili baviti – upozoravam Vas da ćete svojim nedolaskom na biračka mjesta pridonijeti tome da takvi i isti prevladaju i odlučuju o našoj sudbini u Slavonskom Brodu, Zagrebu i Požegi. Oni su ovdje isključivo zbog svojih interesa i beneficija, dok pripadajuće poreze i sve ostalo i dalje plaćaju u svojim općinama i gradovima, jer su iskoristili situaciju, a možda i bili upućeni na to da bespravno grade ovdje uz obećanja da će im se sve legalizirati i to u pravilu za nula kuna, dok smo mi gradili i uređivali potrebnu infrastrukturu i drugo.

Ja stanovnicima naše općine nerealna i neodgovorna obećanja ne želim davati. Sve što je bilo moguće, dopušteno i pravedno u ovih proteklih 20 godina već sam predložio i proveo, uključujući i bitno smanjenje komunalnog doprinosa za stalne stanovnike Općine Marčana početkom ove godine (od 40 – 80%). Preostaje nam da i dalje radimo na smanjenju istog kroz socijalnu i populacijsku politiku, za naše stanovnike, te poštene i dobrodošle investitore, a sve ovo potvrđujem i samom činjenicom što imamo apsolutnu većinu u općinskom vijeću i u ovom mandatu, što znači da možemo donositi i odluke.

Iz svega iznijetog, cijeneći rad, dosadašnje rezultate, stabilnost vođenja Općine u zajedništvu sa koalicijskim partnerima, pozivam Vas da izađete na izbore i da mi date svoj glas zbog dobrobiti i budućnost naše općine i svih nas